Плетивата винаги са били и ще си останат на мода. Няма човек, който да не им се наслаждава през всеки сезон. Не рядко успяваме да им намерим чудесни приложения и в дома. На умелите творци явно им се струва, че няма нищо по–лесно от това, но същото не може да се каже за прохождащите в занаята. Дори и да решите да се занимавате с тази дейност просто като хоби, трябва да имате предвид някои тънкости в овладяването й. Освен умения за изкусното плетиво, ще ви трябва и качествена прежда.

Бъдете търпеливи и постоянни! Като всяка работа, изискваща усвояването на известни таланти, и плетенето има нужда от време и практика.

Ето няколко подробности, за които да бъдете бдителни, докато се забавлявате:

Правене на допълнителни шевове

Една от причините да се случва това е неволно пренавиване на преждата и плетене в пространството между шевовете. Това е резултат от премятане на преждата в предната част на творението ви. Така работната прежда върви нагоре, над иглата. Създавате допълнителна линия към следващия шев. Ако при плетене в пространството между две бримки иглата не минава през съществуващия бод, тя се озовава под преждата от предишния ред.

При редовно преглеждане на плетивото, бихте установили допълнителните бримки своевременно. Ако броите редовно шевовете си, също ще установите грешката. Лесният начин за поправка е да издърпате допълнителните шевове от иглата.

Изпуснат стич

Това може да се случи на всеки. Бодът много лесно може да изскочи от края на иглата, ако не обръщате достатъчно внимание. Тук отново при редовна проверка на шевовете ще усетите, ако броят има намалява. Поправката е лесна. Издърпайте изгубения бод под стъпаловидна форма, като повторно създавате шев на всеки ред. Започнете, използвайки лявата игла за взимането на всеки бод, който виждате. Дясната страна на бода трябва да е пред иглата. След това поставете дясната под най–ниския бод. Сега трябва да направите изпуснатия бод от реда на последния шев на иглата. Поставете дясната игла на мястото на изпуснатия шев и я издърпайте върху първата стълба. Повторете процедурата, колкото пъти е необходимо.

Твърде стегната плетка

Начинаещите плетачи често правят плетката твърде стегната. Ако плетете на върха на иглите рискувате да направите новите си бримки по малки от размера на иглите. Това се получава, защото плетете в тясната им част. Отпуснете се и започнете отначало. Използвайте големи игли, докато усвоите занаята. Всяка нова дейност изисква усилия и търпение от наша страна, но не забравяйте и да се наслаждавате на красивите си творения.