• Започваме 24 броя нисък пълнеж с Cotton Passion, придържаме към Схема 1 като плетем овално и на всеки ред наддаваме. И...

  • Необходими материали:Прежди Performance Cotton Queen:Светло син 10 грама (№ 0124),тюркуазено зелено 2 грама (№ 0132),кафяво 1...

  • Съкращения:НП – нисък пълнежЗБ – залепена бримкаВП – висок пълнежВК – вълшебно кръгчеД – добавянеСт –...

  • Бохо шикът се завръща с модерна интерпретация, адаптирана за студените месеци. Свободните силуети остават в...

Бохо шикът се завръща с модерна интерпретация, адаптирана за студените месеци. Свободните силуети остават в центъра на този стил, но с добавен уют и елегантност.
Дълги ръкави и midaxi рокли за топлина и комфорт.
✔ Дантелени детайли и флорални мотиви в есенни тонове – ръждиво, горско зелено и горчица.
✔ Съчетавай с високи ботуши, овърсайз жилетки или палта с пухена подплата.
Студеното време изисква топлина, а роклите от плетиво са задължителни за сезон есен-зима. От прилепнали модели до обемни пуловерни рокли – комфортът среща стила.
✔ Избери обгръщаща фигурата рокля и я комбинирай с дълго палто и ботуши до коляното за изчистена визия.
✔ За максимален уют заложи на обемна плетена рокля с поло яка и екстравагантни ръкави.
✔ Комбинирай с кожени аксесоари за контраст между мекотата на плетивото и структурираността на кожата.
Динамични и смели, роклите с ресни са перфектният избор за специални поводи. Този детайл придава движение, лекота и елегантност на всяка визия.
✔ Ако предпочиташ нещо по-дискретно, избери рокля с фин реснен завършек на ръкавите или подгъва.
✔ За драматичен ефект – заложи на изцяло реснеста рокля, която ще привлича погледите при всяка твоя стъпка.
✔ Избери материали като коприна и сатен за по-ефирен и плавен ефект.
Как да изглеждаш изискано и модерно?
✔ Блейзър роклите с подчертани рамене и вталена талия комбинират женственост и официална строгост.
✔ Вълна, туид и луксозни материи придават класа на този тренд.
✔ Избери монохромна визия, вдъхновена от стила на Ralph Lauren, за вечна елегантност.

Ако трябва да избера само едно нещо, което да плета, това ще са бебешките и детските оцеялца. Обичам всичко в тях – разнообразието от цветове и модели, различните техники на плетене и красивата и приятна на допир прежда. Харесвам и това, че красотата им може да дойде и от най-простичката идея, когато преждата е качествена и цветовете са подбрани и комбинирани с вкус. Но това, което обичам най-много е радостта, която те носят и спомена, който остава.

Плетените одеяла са и чудесна идея, с която всеки начинаещ може да започне. Не е нужно плетката да е най-сложната на света и да се внимава и брои на всеки ред. Дори и с най-простичката и лесна плетка, която ръцете запомнят след първите 2-3 реда, може да се създаде нещо наистина красиво, уникално и безценно. Най-важното за мен е преждата да е качествена и цветовете да са красиви – тогава резултатът никога не разочарова. А след това полето за изява е необятно – различни цветове и комбинации, сложни и впечатляващи мотиви и различни прежди и плетки в безкрайни комбинации.

И тъй като почти всеки път, когато започвам ново одеяло, а това се случва често, се чудя кой беше най-подходящия размер, реших тук да запазя за себе си и да споделя и с вас основните размери, които аз използвам и които са приети като вид стандарт по света. Разбира се, отклонения от тях са позволени и се случват.

Мини-одеялце за гушкане
Мини-оделцата за гушкане са онези сладки, миниятюрни одеялца в красиви цветове, които в центъра си най-често имат главичка на любимо животинче. С нейна помощ бебето може лесно да задържи одеялцето в ръце, да упражни своите двигателни умения и координация или просто да го погушка и да се успокои. Формата на одеялцата за гушкане е почти винаги кръгла или квадратна, а най-универсалният им размер е 25 см. на 25 см.

Одеяло за спомен
Това са тези одеялца, към които бебетата се привързват най-много и често са верен другар в заспиването дори и след детската градина. Те остават за спомен и са с по-сантиментална стойност от останалите – мнозина от нас помнят някое свое бебешко одеялце, което сме пазили с десетилетия и дори може би пазим още, дълги години след като отдавна вече сме порастнали. Страните на тези одеяла варират от 35 см. до x 45 см. и могат да бъдат квадратни или правоъгълни и да се изплетат в различни комбинации от ширина и дължина.

Одеяло за бебешка количка
Когато става дума за одеяла за бебета, най-стандартните от тях са одеялцата за бебешка количка. Те са предназначени за завиване по време на любимите разходки и, тъй като и самите колички са в стандартни размери, одеялата за бебешка количка обикновено се изработват в размер 75 см. x 90 см.

Одеяло за изписване
Тези одеялца обикновено се превръщат в най-верен помощник на всяка майка, още от изписването и първия ден вкъщи. Добре е да бъдат винаги подръка и са изключително удобни за завиване в столчето за кола, при кърмене, за постелка, при повиване и др. Формата на тези одеяла най-често е квадратна, а размерът им може да варира от 90 см. на 90 см. до 100 см. на 100 см.

Одеяло за детско креватче
В детските магазини се намират много варианти на тези одеяла, но когато те са ръчно плетени, могат да бъдат изработени в индивидуален размер, цвят, вид прежда и дебелина. Могат да бъдат използвани не само като завивка за детското креватче, но и като много красива декорация за детската стая. Като форма са правоъгълни, а размерите им обикновено варират от 90 см. на 135 см. до 115 см. на 155 см.

Одеяло за дете
Този вид одеяла са направени за по-големи деца. Размерът им зависи от възрастта и височината на детето, но обикновено варира от 100 см. на 125 см. до 115 см. на 155 см.
Най-често използваните от мен размери
За гушкане – 30 см. на 30 см.
За изписване – 90 см. на 100 см.
За дете от 1 до 3 г. – 100 см. на 130 см.
За дете над 3 г. – 120 см. на 150 см.

Напрегнатата лента се прилага с лента, нарязана по специален модел (под ъгъл от 45 градуса). Незаменим е в шивашките и занаятчийските работи, използва се при създаването на облекло, текстил и декорация. Опитните занаятчии редовно го използват в работата си и знаят всички тънкости и методи на работа. Но какво трябва да направят начинаещите, които все още не са толкова опитни?
Начини за шиене на пристрастна лента
Най-лесно ще бъде за тези, които имат умения да работят с шевни машини. Достатъчно е да закупите специално стъпало и работата ще бъде свършена бързо. Но това изисква известен опит, в противен случай лентата може постоянно да се изплъзва и процесът ще трябва да започне отново. Ето защо, като начало, можете да опитате да шиете обвързването ръчно, особено след като има два прости начина.

Първо
Кантирането в една стъпка включва извършване на няколко действия:

гладене на подвързията;
обвиване на среза с него;
подмазвайки го с линия, поставена на разстояние един милиметър от ръба.
В този случай е важно да се гарантира, че шевът улавя лентата както отпред, така и отзад.Този метод се счита за идеален за работа със странични шевове и други вътрешни елементи.
В случай, че обработката се извършва със затворената страна на лентата, тя първо се огъва в обратна посока, след което се отрязва ъгъл от 45 градуса. След това се увива вътре и се огъва, така че секциите да са вътре.

„Плетивата ви кара да изглеждате дебели“: и още 6 мита за плетивата, които трябва да забравитеОбикновени гривни с мъниста.

Плетенето на амигуруми е едно прекрасно занимание, на което могат да се насладят както начинаещите в плетенето на една кука, така и тези, които не плетат често, но имат желание да сътворят нещо очарователно за коледен подарък, за изненада за рожден ден или просто за разтоварване през лятната ваканция.

Амигуруми буквално означава „плетена кукла с пълнеж” (от японските думи „ami“ — плетена и „nuigurumi“ — кукла с пълнеж.

Въпреки, че най-често амигуруми се плетат на една кука, те могат да бъдат изработени и на две куки (с помощта на 5 игли, обръч и т.н.).

В тази и в следващите статии на тема амигуруми аз ще се спра само на варианта за една кука.
Лесно ли се плетат амигуруми?
Самото плетене на амигуруми не е трудно. При него се използват предимно най-основните бримки – въздушна бримка (chain), залепена бримка (slip stitch), нисък пълнеж (single crochet), полупълнеж (half double crochet) и висок пълнеж (double crochet), като в 90% от времето се използва ниския пълнеж. Плете се основно в кръг като, в зависимост от броя на бримките на всеки ред, се оформят триизмерни части, които се пълнят с пълнеж и се съединяват, за да се получи желаната кукла, животинче, плодче, сърце и много други.

И за да бъде плетенето лесно и безаварийно е добре преди да започнете с първите си амигуруми, да сте имали (макар и малък) опит в плетенето на една кука. Според мен е важно:

да изплитате без затруднение основните бримки – въздушна бримка (chain), залепена бримка (slip stitch), нисък пълнеж (single crochet), полупълнеж (half double crochet) и висок пълнеж (double crochet)
да успявате да плетете равномерно и да можете да контролирате стегнатостта на плетене – да не е хлабаво, но и да не е прекалено стегнато, както и да не се редуват хлабави със стегнати бримки
да познавате частите на бримките – предна част на бримката (front loop), задна част на бримката (back loop), стълбче на бримката (post)
По този начин ще можете с лекота да следите всеки готов модел за амигуруми и ще знаете как лесно да следвате инструкциите, къде точно да промушвате куката и как да изплитате указаните бримки.

И тук идва момента да ви кажа нещо важно. Бъдете спокойни и не се притеснявайте! Дори и да не сте много уверени в тези три мои препоръки, поредицата от видеа, които ще направя на тема амигуруми ще бъде предназначена предимно за начинаещите. Там ще показвам бавно и ясно всяка стъпка, за да можете да затвърдите или усвоите всички необходими умения.
Преди да се захванете с амигуруми, трябва да се запознаете и с няколко основни техники, които ще изброя по-долу, както и да научите някои тънкости на занаята, които също ще споделя с вас в поредицата видеа. Те ще ви спестят много нерви, усилия и незадоволителни резултати.

Вълшебен (магически) кръг или както се среща на английски език – „magic ring”
При амигуруми много често се плете в кръг и започването с вълшебен кръг е важно условие нещата да се получат идеални. Не се използва техниката със синджирче от 3-4 бримки, които да се съединят в кръг, около който да се плете, защото по този начин в центъра на кръга винаги остава видима дупка. Започването с вълшебен кръг позволява конецът да се стегне максимално и в центъра на кръга да не остане никаква дупка. Как се прави вълшебен кръг може да видите във видеото Как да изплетем магически кръг на една кука за начинаещи
Плетене в спирала или както се среща на английски език – “crochet in continuous rounds”
Дори досега да сте плели в кръг (например при изработката на шапки), най-вероятно сте завършвали всеки ред, като след изплитането на последната бримка, сте го съединявали със залепена бримка в първата изплетена бримка от реда. При амигуруми редовете не се съединяват. След изплитането на последната бримка на даден ред се плете директно в първата бримка от него, като това се явява първата бримка от следващия ред. Тази техника е много важна, защото по този начин не се забелязва никакъв преход между редовете и когато плетете кълбо (за глава на кукла, например), дори да го огледате внимателно от всички страни няма да можете да видите къде редовете са свършвал. В следващата статия „Амигуруми за начинаещи: идеален кръг с ниски пълнежи“ ще има и линк към видео в канала na2kuki в youtube, където подробно ще обясня и покажа как се прави това.
Наддаване в кръг по схема за амигуруми
Това може да ви звучи странно и сложно, но всъщност не е. Идеята е да се наддава по такъв начин на всеки ред, че да се получи идеален кръг, а не такъв, който прилича на шестоъгълник, седмоъгълник или осмоъгълник. В следващата статия „Амигуруми за начинаещи: идеален кръг с ниски пълнежи“ ще има и линк към видео в канала na2kuki в youtube, където подробно ще обясня и покажа как се прави това.
Наддаване
Наддаването е просто изплитане на две (може и повече) бримки в 1 бримка. На английски се изписва като “increase” или “inc.”. Такова наддаване е например изплитане на два ниски пълнежа в 1 бримка. По този начин се постига увеличчаване на бримките с 1. В третата статия от поредицата, „Амигуруми за начинаещи: плетена сфера с ниски пълнежи“ ще има и линк към видео в канала na2kuki в youtube, където подробно ще обясня и покажа как се прави това.
Свиване
При амигуруми не се използва стандартното свиване, а така нареченото невидимо свиване (на английски език “invisible decrease” или “inv.dec.”). При него се работи само с предните части (front loops) на двете бримки, които трябва да се свият. Куката се промушва в предната част на първата бримка и веднага след това в предната част на следващата бримка. По този начин се получават 3 бримки на куката. Конецът се взима и се изплитат първите две бримки. След това се взима отново и се изплитат и останалите две бримки на куката. По този начин от две бримки се получава един нисък пълнеж. В третата статия от поредицата, „Амигуруми за начинаещи: плетена сфера с ниски пълнежи“ ще има и линк към видео в канала na2kuki в youtube, където подробно ще обясня и покажа как се прави това.
Невидимо завършване на ред в кръг
Това е още една хитрина, която позволява да се завърши кръг без да е видимо къде се е случило това. В следващата статия „Амигуруми за начинаещи: идеален кръг с ниски пълнежи“ ще има и линк към видео в канала na2kuki в youtube, където подробно ще обясня и покажа как се прави това.
Спирам до тук с необходимите умения, защото мисля, че това бяха най-необходимите. От тук нататък ще разширявам темата и ще помагам с видеа и описания.

Сега е време и да изброя и кои са материалите, които са необходими, за да започнете своето пътешествие в света на амигуруми.

Необходими материали за амигуруми
Преди да започнете с първия си модел амигуруми се уверете, че разполагате с необходимите материали. Без някои от тях няма да можете дори да започнете, а без останалите ще се мъчите и ще допускате много излишни грешки. Затова за мен всички материали от списъка по-долу са задължителни.

1. Прежда
Има много и различни видове прежда, които са подходящи за амигуруми. Ще изброя най-популярните видове, като искам да уточня, че реално амигуруми може да се плете и с други прежди – всичко зависи от това с какво разполагате и какво искате да постигнете.

100% мерсеризиран памук
Аз използвам за амигуруми предимно такава прежда. Предимството ѝ е, че е здрава, има голямо разнообразие от красиви цветове, не е еластична и е много добре пресукана. Това позволява бримките да се виждат ясно, да се плетат стегнато и изработените елементи да държат формата си.
Моят личен арсенал от шарени кълбета за амигуруми включва тези прежди, които са съставени от 100% мерсеризиран памук с дебелина 125 м в 50 гр: Cotton Queen на Performanceyarn, Catona на Scheepjes, Coton 3 на Phildar. На пазара има и други прежди, които отговарят на това описание и са също подходящи.
Смес от памук и акрил (най-често в съотношение 50 на 50) – Също добър вариант за амигуруми. Предимството на тази прежда пред памучната е, че смесената е по-лека и по-мека. Също така, цветовата ѝ гама може да бъде доста оригинална и да постига интересни ефекти. За разлика от мерсеризирания памук обаче, тя няма този лек блясък, с който той се отличава.
Аз лично имам любима такава прежда и тя е Stone Washed на Scheepjes. Различното оплитане на цветовете в нишката ѝ кара плетените играчки направо да оживеят, а цветовете ѝ са толкова ярки и оригинални, че дават вдъхновение за много плетени идеи. Друга прежда, която е доста популярна е Jeans на Yarnart. Отново добавям, че има и други подходящи прежди, на които може да се спрете.
100% акрил – Това е най-бюджетно ориентираната прежда. Предимствата ѝ са, че е евтина и с богата цветова гама. А ако подберете качествена акрилна прежда, тя е и много мека на допир. Недостатъците са, че е по-еластична и ако не се изплете достатъчно стегнато, играчката може да загуби бързо формата си. Също така, при нея има повече влакънца, което не винаги е желан ефект при амигуруми. Ето вариант на много мекичка и приятна на допир акрилна прежда – Colour Crafter. С нея се препоръчва да се плете с кука 4.00 мм, но за амигуруми бих препоръчала кука с размер 3.00 мм или най-много 3.50 мм.
2. Кука
Тук трябва да се внимава най-много, защото куката е изключително важна. Първо, тя трябва да ви бъде удобна, защото в противен случай, стегнатото плетене ще уморява ръката ви и дори може да нарани пръстите ви. Второ, тя трябва да е с точния размер. Ако не изберете правилния размер кука, има голяма вероятност дупките между бримките да се окажат големи и след като напълните с пълнеж, той да започне да се вижда. Също така формите няма да се получават както трябва и могат например да се къдрят или да се свиват повече от необходимото. Затова е изключително важно, когато даден модел изисква определен размер кука да се съобразите с него или просто да подберете правилния размер кука за съответната прежда и за вашия стил на плетене.

При плетенето на амигуруми се използват най-малките размери кука и обикновено те са с половин или цял размер по-малки от препоръчваните от производителя за дадена прежда.

Ако имате бюджет само за една кука, ви препоръчвам тя да бъде размер 2.50 мм. Това е най-масово използвания размер за плетене на амигуруми. С нея се плетат всички прежди изброени по-горе – Cotton Queen, Catona, Coton 3, Stone Washed, Jeans. С нея, разбира се, няма да можете да плетете амигуруми с по-дебели прежди.

Ако трябва да се спра на два размера куки, бих препоръчвала към куката 2.50 мм да добавите и кука с размер 2.00 мм. Често, при моделите изплетени със същите тези прежди от 100% мерсеризиран памук или смес от памук и акрил, се използва кука 2.00 мм.

И за да допълним най-използваните за амигуруми размери кука, може да добавите и 3.00 мм. Така ще покриете по-голяма част от готовите безплатни или платени модели за амигуруми. Размер 3.00 мм е и доста универсален, като с него се плетат и летни дрехи, триъгълни шалове, салфетки и други.

А ако решите да си набавите още по-пълен набор от куки, може да добавите 1.25 мм, 1.50 мм и 1.75 мм, с които се плетат много фини цветя (например за обици и други бижута), дребни играчки, различни дребни елементи и други. С тези куки се плетат и класическите салфетки, покривки и дантели и са подходящи за тънък мерсеризиран памук (например 230 м в 50 гр).

От 3.50 мм нагоре, куките се ползват за почти всичко, така че никога не са излишни и с времето или ако някой модел изисква такава, може да ги добавите в колекцията си. С тях може да плетете по-едри играчки с дебела памучна, акрилна или плюшена прежда.

Ето два варианта за куки, както и комплект, в който има всичко необходимо:
Kука за плетене ADDI Comfort Grip
Кука за плетене KNITPRO Softgrip
Комплект куки за плетене

 

3. Маркери
Както вече споменах, повечето части на амигуруми се плетат в кръг. Също така се използва плетене в спирала, където прехода от един ред към друг е незабележим. Маркерите се използват за отбелязване на края на всеки ред и началото на следващия. Така няма нужда да броите до безкрай, а и ако някой ви прекъсне в средата на броенето, няма да търсите докъде да разплетете за да продължите отначало. Маркерите са полезни и когато оставяме нещо незавършено. Тогава закачаме на тях последната бримка, за да не се разплете плетивото.

 

4. Ножица
Изберете ножица, която е остра и удобна. С нея ще срязвате преждата където е необходимо и ще клъцвате остатъка от скритите конци с лекота.

5. Игла за съшиване на плетиво
Този вид игли се използват за съшиване на отделните части на амигуруми, както и за скриване на останалите конци на плетивото. За да се съшият частите на амигуруми, се използва преждата, с която са изплетени. Затова, обикновените игли не са удачен избор, тъй като те са с много малко ухо. Иглите за плетиво са здрави, с голямо ухо, за да се вдява лесно преждата и с тъп връх, за да не се цепи нишката и да предпазват от убождане. Има различни размери, като за вълна са с най-голям размер и ухо, съответно.

6. Очички за амигуруми
Използването на такива очички е изключително лесно и безопасно. Те се поставят малко преди да се завърши елемента, за да може да се щипне диска, който служи за закопчалка от вътрешната страна на плетивото. Преди да ги закрепите, е добре да проверите дали това е правилната позиция, защото след това е почти невъзможно да махнете диска. Има различни размери очички, като най-често използвания е 6 мм. Има модели и за 5, 8, 10, 12 мм и други.

Друг вариант за очички (ако искате да не използвате пластмасови части или ако играчката е за малко бебе) е да ги избродирате с помощта на игла и конец за бродерия (т.нар. мулине).

7. Конци за бродерия (мулине)
Използват се за бродиране на очички, в случаите, в които не искате да използвате специалните пластмасови очички за амигуруми или когато самия дизайн го изисква (например за форма на смеещи се очички, която се бродира с конец). Добре е да имате черен конец за бродерия, тъй като той се използва най-често. Използват се и други цветове, като розово, екрю и бежово за нослета и устички и други.

8. Силиконов пух (пълнеж)
С този вид пълнеж се запълват отделните части на амигуруми, за да получат своята форма и обем. Тук трябва да се внимава, защото ако играчката не се напълни достатъчно, тя ще загуби формата си и ще се „смачка“ доста бързо. Ако пък се прекали с пълнежа, той може да разтегли много бримките и да започне да се вижда. Също така, някои части могат да загубят някои детайли от формата си.

 

9. Модел
Преди да започнете сами да измисляте своите амигуруми и особено, ако сте начинаещи в това изкуство, бих ви препоръчала да си набавите готов модел. Има разкошни платени модели, които са тествани за грешки от различни плетачи, обяснени са много подробно и имат снимки на тънките моменти от изработката. Има и прекрасни безплатни модели, на които единствения минус е, че могат да бъдат обяснени съвсем накратко и схематично. Но при всички случаи, с такъв модел ще ви бъде лесно, тъй като при него изчисленията са направени и резултатът, който ще получите ще бъде желания. Ще научите и много техники при специфични ситуации, които ще ви бъдат полезни в бъдеще. Тук единствено бих добавила да започнете с нещо по-лесничко, което няма много части и ще ви послужи като основа и добро начало за плетенето на амигуруми.

Напоследък много фирми предлагат биологични /органични/ прежди.
От органичен памук до биологична вълна, бамбук и други, този етикет се появява на всички видове продукти. Но какво наистина означава, и какви са ползите от използването на органични прежди?
Органични прежди означава, че влакната на преждата са произведени без употребата на изкуствени и синтетични химикали, като хербициди, пестициди и химически торове. Когато влакното идва от животно, то трябва да бъдат хранено с биологични фуражи и отгледано според биологичните стандарти. Преждите, преминават през процес на сертифициране, за да може дружеството да бъде в състояние да нарича прежди биологични /органични/. Казва се, че вълната им е сертифицирана в съответствие с USDA от акредитирани сертифициращи трети страни. В допълнение, изпридането е сертифицирано от глобални органични текстилни стандарти.
Органичните прежди често се оставят в естественото им състояние, не се боядисват, но има и компании, които боядисват органични прежди. Нетоксичните, органични багрила са много по-скъпи от обикновените бои, така органично обагрени прежди може да струват доста по-вече от нормално обагрените.
Ако наистина се интересуватe от използването на най-екологични прежди, свържете се с производителя и да задайтe въпроси за това кой ги сертифицира, какви бои използват, дори и начина, по който животните се отглеждат.

Основни материали и прежди за ръчно плетиво
Публикуването на статията цели да разкрие пред начинаещите плетачи всички тънкости на плетаческото изкуство. Освен на стандартните, ще наблегнем и на малко познатите, поне у нас, нови техники на плетене. В днешно време у нас има десетки списания за жената, които включват разнообразни модели пуловери, жилетки, шалове, шапки и т.н. Напоследък се печатат разни издания, но това, което е наистина полезно е "Плетене" на Пам Алън издателство Алекс софт. Като цяло най-добре са тези, които си имат „плетяща“ баба, да им обясни коя плетка как се изработва /пък и в краен случай да оплете плетката/. А за по-сложните техники да не говорим. Ръчното плетене е много старо изкуство. Възникнало е в древността когато са плели ризниците на рицарите и рибарските мрежи. Явно е измислено от мъже, но е станало едно от най-популярните женски занимания. От грубо плетиво, лишено от всякаква елегантност и служещо само за топло облекло, благодарение на непрекъснатото му усъвършенстване ръчното плетиво днес е едно от не само желаните, но и необходимите „придобивки“ в гардероба на всеки. С малко труд, вкус и умение могат да се изплетат оригинални дрехи, различни от всички широко разпространени конфекционни модели. Да не забравяме и още едно добре известно предимство – плетенето е и вид терапия, или както се казва, лекуване на нервите. Това не може да го разбере само човек, който никога не е пробвал да плете. Обяснението е много просто – следейки схемата за плетене и броя на бримките, не сме в състояние да мислим за нищо друго. Така оставяме назад всекидневните проблеми и неприятности и, макар и за час, се откъсваме от сивотата на околния свят. Какво става, ако не внимаваме и не мислим за плетката? Ами после разплитаме. Повярвайте ни, това далеч не е приятно. Но да започнем с основата на ръчното плетиво – използваните видовете прежди и инструменти за плетене. За тези, които не са запознати, държим да споменем, че у нас вече се предлагат всякакви вносни инструменти и материали за ръчно плетиво. Доскоро ги гледахме само по лъскавите списания и със затаен дъх чакахме някой да замине за чужбина, за да ни донесе например качествени куки.

Магазинът, който бихме ви препоръчали, и в който ще намерите игли за плетене и почти всички описани тук материали, и то с най-високо качество, е магазин Стенли .
Видове прежди
Най-важното разбира се е преждата. На пазара се предлага изключително многообразие – от естествена вълнена, през памучна до всякакви видове ефектни прежди, както родно производство, така и вносни. Преждата за ръчно плетиво може да бъде от една, две и повече нишки, задължително трябва да бъде мека, обемна и лека.
Ето някои видове прежда, които се предлагат на нашия пазар:
Естествена вълнена прежда. Получава се от вълната на обикновена, местна порода овце. Има много здрав и издръжлив конец. Изплетените от нея дрехи топлят много, но имат един основен недостатък – преждата не е омекотена. От бабини рецепти се знаят начини за омекотяване и избелване на вълната.
Мериносова прежда. Получава се от вълната на мериносовите овце и има много фин и мек косъм, поради което с нея се плете гладко и лесно.
Ефектна прежда. Произвежда се, както от изкуствени прежди /полиестер, полиамид/, така и от памук. Много приятна за носене.
Ангорска прежда. Получава се от ангорски зайци и е особено мека и лека. Използва се главно за плетене на бебешки дрешки. Освен заради мекотата „бебешкото“ приложение е свързано с още едно свойство – поема 2 пъти повече влага от вълнената и 4 пъти повече от памучната прежда, преди да започне да създава усещането за влага.
Памучна прежда. Памукът, наречен още „бялото злато“, е най-старото познато растение за добиване на прежда в света. Расте в тропичния и субтропичния климатичен пояс, чист и естествен продукт е и не предизвиква алергии. Може да поема достатъчно влага и е особено проветрив. Предизвиква изравняване на температурата, поради което дреха, изплетена от памучна прежда, е приятна за носене и през горещите дни. Качествената памучна прежда е пенирана, мерсеризирана и газирана, което придава силен блясък, мекота, обем и висока устойчивост. Предлага се в най-разнообразни разцветки и е подходяща, както за бебета и малки деца, така и за възрастни – особено за хора, чувствителни и поддаващи се на алергия.
Онде ефектна прежда. Машината, на която се прави е български патент. Ондето бива памучно, вълнено и смесено. При подходяща дебелина се плете и на машина.
Букле. Ефектна прежда с неравномерни, подобни на примка удебеления, усукани на тънък конец-основа. Плетката става обемна, мека и топла. Колкото по-големи са удебеленията, толкова „по-гъста“ ще стане плетката.
Плюшена прежда. Ефектна прежда, съставена от памук и синтетични материали. Има къси косъмчета, които придават мек, „кадифен“ вид на плетката. Подходяща е за всякакви плетки.
Прежда-фитил. Ефектна прежда, изработена от един кат слабо усукана мека прежда. Плетката е особено ефектна, когато се съчетае с „огнена“ прежда.
Огнена прежда. Ефектна прежда с неравномерно разположени малки, фитилообразни удебеления, много често с цвят, различен от този на конеца-основа.
Блестящи и ефектни прежди. Списъкът на ефектните прежди е безкраен. Естественото „изключение“ е единствено копринената прежда, защото повечето блестящи прежди са изработени от химично създадени влакна.
Изкуствени прежди. Всички полиестери, полиамиди, акрили и др. Видлон или чорапена прежда също спада към изкуствените влакна. Изполва се в плетенето на терлици, чанти, изтривалки и други тъкани, където основното изискване към влакното е да бъде здраво и много износоустойчево.
Камилска вълна. Има лек естествен блясък. Не може да се боядисва, поради което за предаване на друг цвят се смесва с друг вид прежда. Тъй като много си прилича с вълнената прежда, често се усуква с нея.
Лурекс. Нарича се още ламе и е съставена от полиестерна прежда, покрита с много тънък метален с различни ефекти слой. Често за придаване на по-голям ефект се комбинира с друга, не блестяща прежда.
Меланжирана прежда. Наименованието идва от френската дума „melange“, която означава смес. За производството на меланжираната прежда, преди усукването й се смесват влакна с различен цвят.
Мохерна прежда. Ангорските кози имат дълга, мека, къдрава козина. Мохерната прежда се изработва от козината на млади ангорски козички. Тя не се сплъстява, но не е достатъчно трайна и устойчива на носене. Поддава се на боядисване, поради което може да се намери във всякакви разцветки.
Мулине. Наименованието идва от френската дума „mouline“, която означава усукване. Преждата е съставена от две или повече различни по вид или цвят влакна.
Копринена прежда. Копринената прежда бива два вида. Изкуствена и естествена.Изкуствената бива полиестерна, полиамидна, полипропилен, ацетатна, вискозна. Последната е най-близко до естествената. Получава се чрез химическа обработка на натурална суровина. Такова влакно е вискозата. Произвежда се от течни разтвори на природна целулоза - от дървесината на бор, ела, стъблата на някои растения или отпадъци от преработката на памука. Вискозното влакно е меко, приятно на пипане, разтяга се много, мачка се, здравината му се намалява при мокрене. С копринена прежда трябва да се плете по-стегнато, защото още при първото пране частите се разтеглят. Определянето броя на бримките и редовете става, след като изплетената проба (10х10 см) се изпере и чак тогава се измерва. Обикновено се среща в смес с памук и лен. Естествената коприна е белтъчно (протеиново) влакно, добивано от пашкула на копринена буба. Копринените фибри имат форма на триъгълна призма със заоблени върхове. Това отразява светлината под различни ъгли, давайки на коприната естествен блясък. Тя има нежна и мека текстура, която не е хлъзгава, за разлика от някои синтетични тъкани. Коприната е една от най-здравите тъкани, но загубва до 20% от силата си, когато бъде намокрена. Тя има добра влаговъзвращаемост, достигаща до 11%. Здравината й може да бъде отслабена при наличието на силна слънчева светлина. Освен това е много приятна, както за носене, така и за плетене.
Пране
Основно важно правило при пране - изкуствените прежди се отпускат, а естествените се свиват.
Ръчното плетиво се пере ръчно, суши се на атмосферни условия.
Препоръчително е ръчното плетиво да се пере със специалните препарати за пране на плетени дрехи. Обикновено те са течни, ароматизирани и са комбинирани с омекотител и антистатик.
Основно правило е плетивото никога да не се накисва, защото това ще доведе до по-бързото сплъстяване на преждата. Най-добре се пере в хладка вода, без да се трие и четка.
След изпирането дрехите не бива да се извиват. Изцеждането става чрез стискане.
След това плетивото се слага между две хавлиени кърпи, навива се на руло и се натиска.
В случай че плетената дреха може да се пере в пералня, препоръчително е това да става с хладка вода.
Плетените дрехи не трябва да се търкат със сапун. Може да се ползва силно разпенен разтвор от сапун.
Дрехите никога не се сушат на слънце, защото тогава те става твърди и се степват. Пуловерите от прежда “ангора” често пускат косъмчета. Сложете ги в полиетиленов плик и ги дръжте 3-4 дни в хладилника. Косъмчетата няма да падат.
Ленени материи след прането трябва да се изсушат напълно, после се овлажняват и се гладят с много силна ютия от опаката страна.
Плетивото от фина прежда (мохер или ангора) се пере в хладка вода с мек перилен препарат, без да се мачка. След като се изплакне, се поставя върху една или последователно върху няколко хавлиени кърпи до окончателното изсъхване. Накрая косъмчетата се разресват с мека четка.
Сушене
При сушенето плетивата трябва да се поразтегнат, за да заемат правилната си форма. Памучните пуловери например леко се свиват и се налага тяхното разтегляне, докато са още влажни. Ако частите на дрехата са изплетени от различни цветове, препоръчително е поставянето на сухи кърпи между предницата и гърба и в ръкавите например, за да не се оцветят частите една от друга. Никога не сушете ръчното плетиво в сушилня!
Основни правила за пране и сушене на облекла, изплетени от най-често използваните прежди. Облеклата, изплетени от естествена памучна прежда, могат да се перат дори до 60 С. Въпреки всичко първо погледнете обозначенията на етикета на преждата. Използва се само специализиран препарат за плетива. Тъй като памукът поема много вода и след намокрянето дрехата става много тежка. Естествената коприна не е еластична, поради което се разтяга още при първото пране. Както вече споменахме, изплетената проба на бримките трябва първо да се изпере и изсуши и чак тогава да се преброят бримките и редовете. Дрехите, изплетени от копринена прежда, винаги се перат отделно и с колкото се може по-малко движения. Изплакват се с голямо количество студена вода. Изцеждат се внимателно и се сушат в легнало положение върху хавлиена кърпа.