Как да изплетем перфектен кръг на една кука -проблем, който вълнува всички начинаещи плетачи на една кука.
Има разлика между примка и бримка. Бримка е шевът или елементът на плетивото, който се създава чрез плетене на преждата, а примка е част от техниката на плетене и се използва при преминаването на преждата през бримките или за започване на нови кръгове. Примка е това, което се оформя като кръг или дъга около куката, преди да бъде издърпана през бримката или част от самата бримка.
Накратко, примката е част от процеса на създаване на бримката, която формира тъканта на плетивото.
Основни бримки при плетенето на една кука
Плетене в кръг – основна техника при плетенето на една кука
Плетенето на една кука в кръг е една от основните техники, която всеки, който се занимава с плетене, трябва да овладее. Независимо дали става въпрос за създаване на шапки, кошници, декоративни елементи или играчки, правилното изпълнение на плетива, които имат кръгла форма или кръгли елементи, е от ключово значение за успеха на проекта.

В тази статия ще разгледаме стъпка по стъпка как да изплетем идеален плосък кръг на една кука, като ще се фокусираме върху три основни варианта на плетене: с бримка нисък пълнеж, с полупълнеж и с бримка висок пълнеж.
Основни правила при плетенето на една кука в кръг
Плетенето на една кука в кръг може да изглежда лесно, но и може да бъде голяма бъркотия, ако не се спазват основните правила за увеличаване и броене на бримки. Основният принцип е, че всеки нов кръг трябва да увеличавате равномерно броя на бримките, за да запазите кръга плосък и равномерен.
Грешки в броенето могат да доведат до неравности, които ще направят плетивото набръчкано или изпъкнало. Не случайно ще ви споделя как се плете в кръг в три варианта с три от основните бримки за плетене на една кука, тъй като за всеки вид бримка трябва да започнете първия ред с различен брой бримки, за да е плосък вашия кръг.

 

Как да изберем подходяща прежда и кука, за да изплетем перфектен кръг
Повече за различните прежди според теглото, за какви плетива са подходящи и какъв номер кука да използвате
Ако сте решили да плетете по схема за амигуруми или друг модел за плетене на една кука и сте начинаещ, ви препоръчвам първо да се упражните да плетете в кръг с по-дебела кука и по-голям номер прежда, а след като добиете навика да броите правилно бримките и да следите за пропорциите на вашия кръг, да преминете към плетенето на желания проект.

Дори и аз когато пробвам нова плетка никога не започвам с преждата, която съм определила за проекта. Имам си една чанта с най-обикновени акрилни прежди и първо се упражнявам с тях. Акрилната прежда е евтина, има я във всички магазини за прежди и най-голямото й предимство за мен е, че можеш да я плетеш и разплиташ колкото си искаш, без да се деформира или изтънява.
Какво е магически кръг и как да го използвате?
Магическият пръстен, или така нареченият „магически кръг“, е техниката, с която започват повечето кръгли плетива на една кука. Той представлява първоначалната основа, от която започва да се изгражда кръгът.

За да го направите, просто оформете кръг с преждата, като го обвиете около пръстите си, и плетете първия кръг от бримки вътре в този пръстен. След като завършите първия ред бримки, можете да затегнете пръстена, като издърпате опашката на преждата, за да оформите плътен и затворен център.
А може да използвате и по-лесният вариант, да плетем в кръг, а именно да направите синджир от въздушни бримки с една синждир бримка повече от необходимото за първоначалния синджир на реда и да плетете всички останали бримки за първия ред в първата бримка от синджира.
Ключов фактор за успешното плетене на кръг е правилният брой бримки в началния ред. Колкото по-висока е бримката, толкова повече бримки ще трябва да изплетете в първия ред, за да запазите кръга плосък.
За кръг, изплетен с бримка нисък пълнеж, започнете с 6 бримки.

За кръг, изплетен с бримка полупълнеж, започнете с 8 бримки.
За кръг, изплетен с бримка висок пълнеж, започнете с 12 бримки.

След като изплетете първия ред, ще трябва да увеличавате броя на бримките във всеки следващ ред, за да запазите плетивото плоско.
За да запазите кръга плосък, следвайте проста формула за увеличаване: във всеки нов ред добавяйте една бримка на всяка N-та позиция или казано по друг начин, на всеки нов ред трябва да правите толкова наддавки, колкото е броят на бримките в първия ред.

А наддавка, за начинаещите плетачи на една кука, които все още не са усвоили терминологията за плетене на една кука, означава, че трябва да изплетем една бримка два или повече пъти. В случая, когато плетем в кръг – само два пъти.
В първия ред след магическия кръг всички бримки са нормални.

Във втория ред удвоете всяка бримка.

В третия ред наддавайте във всяка втора бримка.

В четвъртия ред наддавайте във всяка трета бримка.

Следвайки тази формула, ще продължите да увеличавате броя на бримките във всеки ред, като същевременно запазвате кръга плосък и симетричен.

Техники за плетене в кръг
Има два основни метода за плетене на кръг: по спирала и със залепена бримка. При втория вариант на плетене всеки кръг се завършва със съединителна бримка (залепена бримка), след което новият кръг започва с верига от една, две или повече бримки, в зависимост от това каква е основната бримка, с която се плете кръга.

За кръг с бримка нисък пълнеж започваме с една синджир бримка, за полупълнеж с две, а за висок пълнеж с три. Или поне така пише в дебелите книги, но аз не го спазвам, за нисък пълнеж и полупълнеж правя по 1 синджир бримка, а за висок пълнеж – две синджир бримки.

По този начин залепената бримка не си личи толкова и няма набръчването на бримката, което иначе се получава. Тази техника при плетенето в кръг дава на кръга по-ясни ръбове и е подходящо за по-прецизни проекти – шапки, чанти, рокли, блузи.
При спираловидното плетене, което е по-подходящо за проекти като амигуруми, не се прави съединителна бримка между редовете. Всеки нов кръг просто започва веднага след предишния, което създава по-мек и непрекъснат ефект, но може да направи броенето на бримките по-трудно. А и е приложимо когато използваме само бримка нисък пълнеж, в противен случай с по-висока бримка ще се получи набръчкване, което не е красиво.

При този вид техника на плетене в кръг винаги поставяйте маркер в първата бримка, веднага щом я изплетете, за да може да следите редовете и броя на бримките. В моите видео уроци ще забележите няколко различни начина, по които поставям маркерите, в зависимост от това дали на реда ще има наддавки или не. Може да разгледате някои от видеата за амигуруми в канала ми, там показвам как да поставите маркерите в различните случаи.
Ако нямате маркери може да използвате конец в контрастен цвят. Е не е толкова многофункционален като маркера, но не е нужно да инвестирате в материали за плетене преди да сте се уверили, че това хоби е за вас.

Ако ви е интересно и сега навлизате в света на плетенето на една кука, може би тази статия ще ви бъде полезна:
Плетене в кръг на една кука – често допускани грешки
Един от най-често срещаните проблеми при плетенето на кръгове е, че плетивото започва да се набръчква или извива. Това се случва, когато увеличенията не са равномерни или броят на бримките не е правилен.

Набръчкване на кръга– как да го поправите?
Ако вашият кръг започне да се набръчква, вероятно сте добавили твърде много бримки в един ред, направили сте повече наддавки от нужното. За да коригирате това, намалете броя на увеличенията в следващия ред или проверете дали вашите бримки са прекалено разхлабени.
Или сте започнали първия ред с повече бримки, отколкото трябва за основната бримка с която ще плетете. Ако следвате инструкциите по-горе, причината със сигурност няма да е тази.
Или използвате неподходяща кука за тази прежда. Прегледахте ли статията за теглото на преждата и с кой размер кука трябва да плетете точно за този вид прежда?

Или плетете прекалено хлабаво. Това обикновено се случва на хората, които тепърва се учат да плетат на една кука, така че няма страшно. Ако по-горните грешки не са допуснати, това е единственото обяснение и ще се оправи с малко практика.

 

Извиване на кръга – как да го поправим?
Ако кръгът ви започне да се извива и да прилича на купа, най-вероятно сте пропуснали наддавки в редовете, започнали сте с по-малък брой бримки на първия ред или плетете твърде стегнато.

Може да го избегнете като следите дали сте започнали първия ред с необходимия брой бримки, според основната бримка, която ще използвате според инструкциите по-горе. Не забравяйте да броите бримките и наддавките след всеки ред, така ако има грешка, ще я видите на момента и ще трябва да разплитате по-малко. В случай, че плетете много стегнато, сменете номера на куката с по-голям.
Кръг или шестоъгълник?
Понякога, особено при плетенето на кръг с бримка нисък пълнеж на една кука, може да забележите, че вашият кръг започва да придобива форма на шестоъгълник вместо на кръг.

Ако плетете малък брой редове не е проблем, защото няма да си личи много, особено, ако става въпрос за амигуруми. Но ако трябва да изплетете голям кръг за килим, чанта, рокля или пола, ще си личи и колкото повече редове плетете, толкова по-очевадно ще става.
Плетенето на плоски кръгове на една кука е основно умение, което отваря врати за множество творчески проекти – от шапки и чанти до декоративни мотиви и играчки. С правилната техника и малко практика, дори най-начинаещите могат да създадат перфектни кръгли плетива. Помнете, че ключът към успеха е в правилното броене на бримките и наддаване.