Преждата е дълга непрекъсната нишка или влакно, които се използват в текстилната промишленост за направата на дрехи, аксесоари /шалове, шапки, ръкавици/ платове и други стоки от ежедневието.
Дрехите са всякакъв вид покрития на човешкото тяло, които имат за цел да предпазят тялото ни от студ, влага и други природни явления. Също така придават и различен външен вид на всеки човек, според ежедневието и социалните нужди. Облеклото от древността се променя и видоизменя, както състава така и кройката и размера.
Състава на дрехите в най- далечни времена е предимно от животински кожи, трева и листа. Те са предимно от естествени природни продукти. Съществуват доказателства открити от археолози за възникването на тъканите десетки хиляди години пр.н.е. Това доказва. колко назад във времето е появата на преждите, като основна тъкан за изработка на дрехи и платове.
Първоначално всички тъкани са се предяли на ръка с помощта на хурка и вретено. Хурката представлява дървена пръчка, на която се поставя вълна и чрез изтегляне на нишка се получава прежда за плетене. Тези хурки биват най- различни видове, като основните са: стоящи, поясни и ръчни.
Разнообразието по състава на преждите е много различен, чрез това съчетание на два или три състава се получава различна по характеристики тъкан, чрез която според нуждите се използва за различни цели.
Състава на преждата в миналото е предимно от памук, лен, вълна и коприна, докато в следствие на развитието на индустриалната революция започват да се използват и изкуствени материи, като: полиакрил, найлон ликра, полиестер, люрекс метанит и др.
Изкуствените нишки придават по- голяма здравина и устойчивост и трайност, докато естествените продават комфорт и удобство. Най- често използвани комбинации са памук с полиестер и вълна с полиакрил.