Печат
Категория: Новини
Посещения: 2144

ДА връзваш възел е нещо, което учим в детските си години и е сред тези умения, които ни трябват до края на живота. От конеца на иглата, когато шием, до спасителни мисии в планината - има възел за всяка житейска ситуация и нужда. Да направим примка, да застопорим, да свързваме двата края, буквално - възлите са нещо, което трябва да познаваме и използваме оптимално.

 

1. Квадратен, рифов възел
Квадратният възел е най-простият, но много ефективен възел. Той се ползва, когато искаме да свържем две въжета със сходна дебелина. Полученият възел е плосък, което го прави подходящ за турникет, например.

2. Кръстовидният
Това е много лесен, бърз и с голямо приложение възел. Прави се както с краищата на въжето, така и с двойна прегъвка на въже с вече завързани краища. Може да се прави на ръка и да се наниже, а може и да се прави директно около предмет.

 

 

3. Шкотовият възел 
Този вид възел свързва различни видове въжета, защото позволява по-тънкото да се усуче добре и да се затегне около по-дебелото. Особено е важен, когато нямаме въже и се налага да импровизираме.

 

4. Булинът
Булинът е възел, идеален за примки. Той не се износва и е стабилен, когато е затегнат. Ползва се особено при спасителни акции, когато човек трябва да бъде изтеглен

 

 

5. Възелът „осморка“
Осморката е застопоряващ възел. Ако се направи в средата на двойнопрегънато въже, може да се ползва и за примка.